Latvijā ādas vēzis ir onkoloģiskā saslimšana numur viens - "MedVision"

Latvijā ādas vēzis ir onkoloģiskā saslimšana numur viens

Zarnu vēža pacientes pieredze
30/05/2017
Divkāršā cīņa ar vēzi vēl nav galā
05/07/2017

Latvijā ādas vēzis ir onkoloģiskā saslimšana numur viens

Jūnija ieskaņā Latvijas dermatoonkoloģijas asociācijas biedri pulcējās “MedVision”, lai uzzinātu par PET/CT pielietojumu ādas vēža diagnostikā un “MedVision” pieredzi pacientu diagnostikā.

Melanoma ir iemesls 90% ar ādas audzējiem saistītu nāves gadījumu, turklāt melanomas izplatībai ir tendence visā pasaulē pieaugt daudz straujāk nekā saslimstībai ar citiem ādas audzējiem.
Melanomas attīstību ietekmē daudzi riska faktori, tādi kā:
 • pārmērīga atrašanās saulē bērnībā,
 • stipri saules apdegumi līdz 14 gadu vecumam,
 • liels dzimumzīmju skaits,
 • dzimumzīmes izskata izmaiņas,
 • jaunu dzimumzīmju rašanās,
 • melanoma ģimenes anamnēzē,
 • vecums
 • u.c.

  No ārējiem vides faktoriem vislielākā nozīme melanomas ģenēzē ir ultravioletajiem saules stariem. Pēc pasaules datiem, melanoma sievietēm attīstās nedaudz biežāk nekā vīriešiem, bet mirstības rādītāji vīriešiem ir augstāki.

  Dermatoonkoloģijas asociācijas sēdi kuplā skaitā apmeklēja vairāku specialitāšu ārsti, kuri darbojas ādas vēža diagnostikas, ārstēšanas un profilakses jomā - onkologi-ķīmijterapeiti, dermatologi, morfologi, ģimenes ārsti un staru terapeiti. Ārsti noklausījās vairākas prezentācijas:
 • par PET/CT metodi un tās pielietojumu melanomas diagnostikā (“MedVision” nukleārās diagnostikas ārste, radioloģe-diagnoste Dr. Marika Kalniņa),
 • par melanomas pacientu ārstēšanas pieredzi (“MedVision” onkoloģe Aija Geriņa-Bērziņa),
 • par PET/CT metodes iespējām un potenciālu pacientu diagnostikā nākotnē (“MedVision” vadītājs Vitālijs Skrīvelis).

 • Sēdē ar prezentāciju uzstājās arī Viļņas universitātes slimnīcas Nukleārās medicīnas departamenta vadītājs MD PhD Donatas Vajauskas, kurš dalījās ilggadējā pieredzē par PET/CT pielietojumu Lietuvā un demonstrēja vadlīnijas un pētījumus, kas apstiprina PET/CT metodes priekšrocības melanomas diagnostikā - melanomas 3. un 4. stadijā PET/CT metode ir visjutīgākā un līdz ar to vitāli svarīga, lai precīzi noteiktu slimības izplatību un piemērotāko terapiju.

  Lai gan melanoma sastāda tikai 4% no visiem ādas vēžiem, taču, salīdzinot ar citiem ļaundabīgajiem ādas audzējiem, tā ir visbiežākais nāves cēlonis visā pasaulē. Onkologs-dermatologs, dr.med. Aleksandrs Derjabo pauda pārliecību, ka arī Latvijā ādas vēzis ir onkoloģiskā saslimšana numur viens, jo ādas vēža pacientu ir ievērojami vairāk nekā statistikas datos. Ārsti ir vienisprātis arī par to, ka cilvēki pie speciālista diemžēl vēršas novēloti, kad slimība jau ir ielaista un to ārstēt ir problemātiskāk.

  Ārsti ar interesi noklausījās prezentācijas, kas raisīja diskusijas un jautājumus par ādas vēža diagnostikas un ārstēšanas vadlīnijām un metodēm, jaunākajām tendencēm šajā jomā, kā arī par valsts finansējuma nepieciešamību PET/CT diagnostikai.

  Jo savlaicīgāk melanoma tiek diagnosticēta, jo lielāka pacienta iespēja būt izārstētam pilnībā.

  Lai gan melanoma sastāda tikai 4% no visiem ādas vēžiem, taču, salīdzinot ar citiem ļaundabīgajiem ādas audzējiem, tā ir visbiežākais nāves cēlonis visā pasaulē.