Pacientu sagatavošana PET/CT izmeklējumam

Pacientu sagatavošana PET/CT izmeklējumam

Lai iegūtu pēc iespējas labākus un diagnostiski vērtīgākus rezultātus, ir ārkārtīgi svarīgi pareizi sagatavoties PET/CT izmeklējumam!

Pacienta sagatavošanas galvenais mērķis ir samazināt preparāta uzkrāšanos veselajos audos (nierēs, urīnpūslī, skeleta muskulatūrā, miokardā, brūnajos taukos), tajā pat laikā saglabājot optimālu uzkrāšanos mērķa struktūrās (audzēja audos).
Pacientu sagatavošanas vispārējie nosacījumi

Pacientu sagatavošana pirms 18F-FDG PET/CT izmeklējuma ir ļoti būtiska klīniski izvērtējamu attēlu iegūšanai. Diabēta pacientu sagatavošana ir īpaši svarīga un saskaņojama ar radiologu, kas veiks izmeklējumu (skat. zemākā sadaļā). Pārējos pacientus pirms izmeklējuma jāinformē par sekojošiem ierobežojumiem pirms procedūras veikšanas:

 • pacienti bez diabēta nedrīkst uzņemt nekāda veida pārtiku, vienkāršos ogļhidrātus un dzērienus, kā vienīgi tīru ūdeni (bez aromatizētājiem) vismaz 6 stundas pirms FDG injekcijas;
 • medikamentus drīkst lietot, kā paredzēts nozīmētajā terapijā (ja medikamenti uzņemami kopā ar pārtiku, par to noteikti jāinformē „Medvision” radiologs);
 • adekvāta prehidratācija ir svarīga, lai nodrošinātu pietiekami zemu FDG koncentrāciju urīnā (samazina artefaktus) un radiācijas drošības nolūkos;
 • kafija vai kafiju saturoši dzērieni netiek rekomendēti;
 • parenterālā barošana un intravenozā glikozi saturošo šķidrumu ievade jāpārtrauc vismaz 4 stundas pirms FDG injekcijas;
 • FDG injekcijas laikā un sekojošajā uzkrāšanās fāzē, pacientam jāpaliek sēdus vai pusguļus un jāklusē;
 • pacientam jāizslēdz aktīvi vingrojumi vismaz 6 stundas pirms FDG PET/CT izmeklējuma, bet vēlams paaugstinātu fizisko aktivitāti izslēgt 24 stundas pirms procedūras;
 • pacientam skenēšanas laikā jāspēj nogulēt PET/CT sistēmā 20 – 45 minūtes;
 • ja, iespējams, pacientam rokas jānovieto virs galvas.
 • Informācija par pacientu pirms PET/CT izmeklējuma

  Nosūtot pacientu uz izmeklējumu centrā „Medvision”, noskaidrojiet pacienta atbildes uz tālāk uzdotajiem jautājumiem, nepieciešamības gadījumā informējot arī „Medvision” diagnostikas centra speciālistus:

  • vai pacientam ir bijusi ķīmijterapija pēdējo četru nedēļu laikā?
  • vai pacientam ir bijusi staru terapija pēdējo trīs līdz sešu mēnešu laikā?
  • vai pacientam ir bijusi operācija pēdējo trīs līdz sešu mēnešu laikā?
  • vai paciente ir grūtniece, vai baro bērnu ar krūti?
  • ja pacientam ir bijušas CT vai MRI procedūras, vai tās bija grūti izturamas (ja jā, tad kāpēc)?
  • vai pacientam ir diabēts?
  • vai ir kāda cita medicīniska rakstura informācija par pacientu, kuru būtu nepieciešams zināt mūsu personālam pirms skenēšanas?
  • vai pacientam ir bijušas problēmas ar injekcijām?
  • vai pacientam ir klaustrofobija, vai arī palielināta nervozitāte un nemierīgums (tad informējiet par šo faktu mūsu radiologu pirms procedūras)?
  Pacienti ar cukura diabētu

  Pacientam jāatbilst iepriekš aprakstītajiem badošanās noteikumiem. Ideālā gadījumā, jāmēģina sasniegt normālu glikēmijas līmeni pirms FDG PET/CT izmeklējuma, pacientam konsultējoties ar ārstu speciālistu.

  Pacients turpina lietot orālos glikozes līmeni kontrolējošos medikamentus.

  Ja tiek plānota intravenozās kontrastvielas ievade, metformīna lietošana jāpārtrauc izmeklējuma laikā un tuvākajās 48 h pēc procedūras.

  Seruma glikozes līmenis pirms FDG ievades

  Galvenais iemesls 4h neēšanas periodam pirms izmeklējuma ir, lai nodrošinātu zemu glikozes līmeni un zemu insulinēmiju, jo insulīns ir tieši atbildīgs par glikozes uzkrāšanos ne ļaundabīgos audos.

  Asins glikozes līmenis jāmēra pirms FDG ievades. Var izmantot glikozes mērītāju (jeb glikometru) vai līdzīgu gultas ierīci, kas spēj veikt vispārējo asins glikozes mērījumu.

  Tā ir laba prakse, pacientam ierodoties izmeklēšanas centrā noteikt asins glikozes līmeni, lai pārliecinātos, ka līmenis nav pārāk zems (ne zemāk par 4 mmol/l) vai pārāk augsts (ne augstāks par 11 mmol/l), jo tas var novērst lieku gaidīšanu vai izmeklējuma pārcelšanu.

  Grūtniecība (aizdomas par tās esamību) un krūts barošana

  Grūtniecība (aizdomas par tās esamību)

  Pie jebkuras diagnostiskās procedūras sievietēm grūtniecēm vai aizdomās par grūtniecību, nepieciešama klīnisko ieguvumu un kaitējumu izvērtēšana.

  Grūtniecības tests, kas veikts 10 dienas pēc ovulācijas, ieviesīs skaidrību un palīdzēs pieņemt lēmumu.

  Gadījumos, kad rodas šaubas un nav neatliekama situācija, 10 dienu likums būtu jāievēro.

  Krūts barošana

  Tā kā FDG ekskrēcija ar mātes pienu ir neliela, Starptautiskā Radiācijas Aizsardzības komisija (International Commission on Radiological Protection - ICRP) nerekomendē pārtraukt krūts barošanu pēc FDG ievades.

  Tomēr, tā kā piena dziedzeri akumulē FDG, mātes un bērna kontaktu iesaka izslēgt uz 12h pēc FDG ievades, lai reducētu ārēji emitēto radiācijas devu, ko zīdainis saņemtu no mātes.

  Rekomendē bērnu zīdīt tieši pirms injekcijas, lai maksimāli attālinātu laiku starp injekciju un nākamo zīdīšanas reizi.

  Mātes pienu varētu atslaukt un pabarot zīdaini no pudeles šo 12h laikā, lai palīdzētu samazināt pārtraukšanas neērtības, attālinot kontaktēšanās laiku starp māti un zīdaini.