Dažādu vēža veidu diagnostika ar 18F-FDG

Dažādu vēža veidu diagnostika

Lai veiktu PET izmeklējumu, pacientam vēnā tiek ievadīts īpašs radiofarmaceitiskais preparāts (18F-FDG), kas izplatās pa visu organismu un raida signālu diagnostikas iekārtai. Lai precīzi atrastu un pārraidītu informāciju tieši par vēža šūnām, šis preparāts ir savienots ar glikozi, kuras uzdevums ir uzkrāties tajās šūnās, kas visaktīvāk patērē cukuru.

PET izmeklējuma rezultātā ārsti redz glikozes patēriņu cilvēka muskuļos, iekšējos orgānos, kaulos, un tas izpaužas kā zināma veida spīdēšana. Šajā ainā īpaši izceļas ļaundabīgie audzēji – tie pastāvīgi aug enerģijai patērējot cukuru, tāpēc arī izmeklējuma laikā daudz intensīvāk uzsūc sevī glikozi. Līdz ar to PET izmeklējumā uz vispārēja spīdēšanas fona tos var redzēt kā izteikti spīdošus punktus. Šādā veidā ļaundabīgie veidojumi atklāj savu atrašanās vietu, izmēru un citu būtisku informāciju.

 
Visbiežāk sastopamie audzēju veidi, kas savā vielmaiņā pastiprināti patērē glikozi
un ir diagnosticējami ar 18F-FDG, ir:

Hodžkina limfoma, ne-Hodžkina limfoma, krūts vēzis, kolorektālais vēzis, plaušu vēzis, dzemdes vēzis, dzemdes kakla vēzis, olnīcu vēzis, kuņģa vēzis, barības vada vēzis, aizkuņģa dziedzera vēzis, melanoma, sarkoma un citi.
FDG pielieto arī meklējot nezināmas lokalizācijas vēzi.