Prostatas vēža diagnostika
Prostatas vēzis ir otrā biežākā onkoloģiskā saslimšana vīriešiem Latvijā. Prostatas vēzis ir bīstams ar to, ka agrīni attīstās bez simptomiem un tā progresija norit ļoti lēni - gadiem, pat gadu desmitiem ilgi. Tādēļ vislielākā uzmanība jāveltī vēža atklāšanai agrīnajās stadijās, kad prostatas vēzis ir izārstējams pilnībā.

Jaunākie pētījumi liecina, ka šobrīd efektīvākais un precīzākais prostatas vēža diagnostikas veids ir PET/CT izmeklējums izmantojot radiofarmaceitisko preparātu 68Ga-PSMA. Īpaši svarīgs šis izmeklējums ir tiem prostatas vēža pacientiem, kuriem slimība atgriežas pēc iepriekš veiktas tradicionālās ķirurģijas vai staru terapijas.

Kā pieteikties izmeklējumam?

Par PET/CT izmeklējumu vīrietim jākonsultējas ar savu ārstējošo ārstu, kurš nepieciešamības gadījumā raksta nosūtījumu uz izmeklējumu. Iespējams konsultēties arī ar "MedVision" onkologu.

MedVision" piedāvā prostatas vēža diagnostiku ar diviem radiofarmaceitiskajiem preparātiem:
 • 68Ga-PSMA
 • 18F-Choline
 • Pieteikšanās:
 • 27078822
 • info@medvision.lv
 • Aptuveni 15-20% pacientu pēc sākotnējās terapijas (ķirurģija vai staru terapija) vēzis diemžēl atgriežas, par ko bieži liecina PSA marķiera palielināšanās asinīs. Ar PSMA PET/CT metodi iespējams ne tikai atklāt prostatas vēzi, bet arī izvērtēt tā izplatību, kā arī atšķirt iekaisuma procesus no audzējiem. Agrīna metastāžu diagnostika ar PET/CT nodrošina savlaicīgu ārstēšanu, kā arī samazina kaulu lūzumu un muguras smadzeņu kompresijas risku.

 • 68Ga-PSMA ir ievērojamas priekšrocības diagnostikas precizitātē, jo īpaši meklējot atkārtota vēža perēkļus pēc operācijas. Ja salīdzina ar citām diagnostikas metodēm, kā magnētiskā rezonanse, kompjūtertomogrāfija vai scintigrāfija, tad ar vienu PET/CT izmeklējumu iespējams daudz precīzāk atrast jau ļoti sīkas metastāzes gan mīkstajos audos, gan kaulu sistēmā.
 • Pētījumi rāda, ka ar PSMA PET/CT metodi var ieraudzīt metastāzes limfmezglos, kas ir mazākas par 5 mm. Šāda atrade var būtiski mainīt ārstēšanas gaitu.
 • Ar 68Ga-PSMA palīdzību iespējams ļoti precīzi noteikt robežas starp vēža skartajiem un veselajiem audiem un identificēt ļaundabīgas šūnas jau tad, kad PSA līmenis ir mazāks par 1,0.
 • PSMA PET/CT metode ir piemērota arī tiem vīriešiem, kuriem ir aizdomas par prostatas vēzi - PSA līmenis ir paaugstinājies, taču audu paraugos to nav izdevies identificēt.
 • Ar PSMA PET/CT metodes palīdzību var ne tikai precīzi diagnosticēt audzēju, bet arī precīzi plānot turpmāko terapiju – noteikt, vai pacientam nepieciešama starošana vai ķīmijterapijas kurss vai hormonu terapiju.
 • PET/CT izmeklējuma rezultātā tiek iegūts augstas kvalitātes hibrīdattēls, kurā specifiski iezīmētas prostatas vēža šūnas un milimetru līmenī redzama precīza informācija gan par audzēja anatomiskajiem datiem (lokalizācija, izmērs), gan arī par šī šūnu veidojuma funkcionālo dabu – vai tas ir aktīvs, neaktīvs, ļaundabīgs vai labdabīgs.

  Pateicoties PSMA PET/CT tehnoloģijas augstajai sensitivitātei, tā tiek īpaši rekomendēta, lai precīzi un agrīni diagnosticētu pilnīgi visas metastāzes un recidīvus, kas ir neatsverama informācija gan ārstam precīza tālākā ārstēšanas plāna izstrādē, gan arī pacientam, jo uzlabo viņa izveseļošanās prognozes.
  Kas ir PSMA?
  PSMA ir prostatas specifiskais membrānas antigēns, proteīns, kas nelielos daudzumos atrodams arī veselas prostatas šūnas, taču prostatas vēža šūnās PSMA daudzums ievērojami palielinās. Pateicoties šai īpašībai, PSMA izmantošana prostatas vēža diagnostikā atzīta par šobrīd visprecīzāko metodi, ar kuru iespējams atšķirt iekaisuma procesus no audzējiem, precīzi noteikt vēža skartās vietās prostatā, kā arī atrast vissīkākās metastāze gan kaulu sistēmā, gan mīkstajos audos.

  Kas ir 68Ga?
  68Ga (Gallium-68) īsas dzīves un ļoti zemas radioaktivitātes izotops, kas tiek savienots ar PSMA molekulu. PSMA atrod prostatas vēža šūnas, savukārt 68Ga raida par tām signālu PET iekārtai un tādā veidā sniedz precīzu informāciju par prostatas vēža lokāciju, izmēru un tā funkcionālo dabu.