Kas ir prostatas vēzis

PROSTATAS VĒŽA SIMPTOMI

DIAGNOSTIKAS VEIDI

PET/CT DIAGNOSTIKAMEDVISION KONTAKTI
 • +371 27 078 822
 • info@medvision.lv
 • Vēlos konsultāciju!

  Kas ir prostata?

  Prostata jeb priekšdziedzeris ir tikai vīriešiem. Tas ir aptuveni valrieksta lielumā un atrodas tieši zem urīnpūšļa, taisnās zarnas priekšpusē. Prostatas loma ir pasargāt un barot spermas šūnas, izdalot speciālu šķidrumu, kas ietilpst sēklas sastāvā. Priekšdziedzeris sāk attīstīties jau pirms dzimšanas un turpina augt, līdz vīrietis kļūst pieaudzis.

  Kas ir prostatas vēzis?

  99% prostatas šūnu ir dziedzera šūnas. Gandrīz vienmēr prostatas vēzis rodas tad, kad šīs šūnas sāk nekontrolējami augt, veidojot audzēju, un vēlīnās stadijās caur asinīm vai limfvadiem izplatīties arī uz citām ķermeņa daļām, veidojot metastāzes.

  Prostatas vēzis pārsvarā ir augsti attīstīto valstu iedzīvotāju problēma, un tas lielā mērā saistīts ar mazkustīgu dzīvesveidu un neveslīga uztura paradumiem.
  Latvija šīs slimības ziņā ieņem 14. vietu pasaulē, bet mirstības rādītājos ierindojas pat pirmajā trijniekā kopā ar Lietuvu un Igauniju.

  Kāpēc Latvijā ir tik augsta mirstība no prostatas vēža?

  1) Nepietiekams medicīnas aprūpes līmenis un finansējums, salīdzinot ar rietumvalstu medicīnas sistēmām;

  2) Vīriešu nihilistiskā attieksme pret savu veselību, t.i., vēlme noliegt slimības iespējamību, kā arī ārsta neapmeklēšana pat tad, kad jau parādījušās sūdzības;

  3) Nozīmīgs riska faktors ir vecums, jo saslimstība ar prostatas vēzi ievērojami pieaug no 45–50 gadu vecuma. Šī slimība skar apmēram 15% vīriešu vecumā no 50 līdz 60 gadiem. Pēc 60 gadu vecuma prostatas vēzi konstatē jau aptuveni 30%, bet pēc 70 gadu sasniegšanas – 40% vīriešu. 90 gadu vecumā vēža šūnas prostatā konstatē gandrīz katram vīrietim.

  4) Prostatas vēža izcelsmē būtiska ir iedzimtības loma. Ja ar prostatas vēzi slimojis vectēvs, tēvs vai brālis, risks saslimt ir vismaz divas reizes lielāks. Ja šis vēzis bijis diviem asinsradiniekiem - risks saslimt ir piecas reizes lielāks.