Prostatas vēža diagnostikas veidi

Pozitronu emisijas tomogrāfija (PET/CT)

Kad prostatas vēzis jau konstatēts, efektīvākais un precīzākais veids, kā noteikt vēža izplatību, atklāt visas metastāzes un citu būtisku informāciju, ir PET/CT izmeklējums.
Ar vienu PET/CT izmeklējumu iespējams atklāt vēža perēkļus daudz precīzāk un agrīnāk, salīdzinot ar citiem izmeklējumiem – datortomogrāfiju, magnētisko rezonansi un skeleta scintigrāfiju. UZZINĀT VAIRĀK

Kā pieteikties uz PET/CT izmeklējumu?

Par PET/CT izmeklējuma nepieciešamību vīrietim jākonsultējas ar savu ārstējošo ārstu, kas nepieciešamības gadījumā raksta nosūtījumu uz izmeklējumu.

Nosūtījuma veidlapa

Par izmeklējuma nepieciešamību iespējams konsultēties arī ar “MedVision” onkologu.

Vēlos konsultāciju!

KONTAKTI

 • +371 27 078 822
 • info@medvision.lv
 • PSA līmenis asinīs

  Jau no 40 - 45 gadu vecuma vīriešiem nepieciešams reizi gadā nodot asins analīzes, lai pārbaudītu prostatas specifiskā antigēna (PSA) līmeni atbilstoši vecuma normai. Augsts PSA līmenis ir pirmā norāde, ka nepieciešamas papildu pārbaudes. Paaugstināts PSA līmenis ne vienmēr uzreiz nozīmē audzēju. PSA izmaiņas var izraisīt arī prostatas iekaisums, labdabīga prostatas hiperplāzija un citi faktori. Tāpēc, atklājot PSA marķiera izmaiņas, nevilcinoties jādodas pie urologa, lai noteiktu to iemeslu.

  Digitāli rektāla izmeklēšana (DRI)

  Viena no metodēm prostatas vēža diagnostikā ir digitāli rektāla izmeklēšana (DRI), tas ir, prostatas izmeklēšana ar pirkstu caur taisno zarnu. Dažkārt šādi var atklāt prostatas vēzi vīriešiem ar normālu PSA līmeni asinīs.

  Prostatas biopsija

  Ja analīžu rezultāti rada aizdomas par prostatas vēzi, jāveic prostatas biopsija - audu paraugu paņemšana un histoloģiska analīze. Ja biopsijas rezultāti uzrāda vēža esamību, izmantojot papildmetodes, jānoskaidro, kur vēzis atrodas un cik tālu tas izplatījies. Ārstējošais ārsts būs tas, kurš noteiks, kura diagnostikas metode ir vispiemērotākā konkrētajā gadījumā.

  Scintigrāfija

  Prostatas vēža metastāzes, kas izplatījušās caur asinsriti, visbiežāk atrodamas kaulu sistēmā. To noteikšanai visbiežāk veic skeleta scintigrāfiju ar radioizotopiem, kas nosaka tikai viena veida (osteosklerotiskās) metastāzes. Skeleta scintigrāfijas izšķirtspēja ir salīdzinoši zema.

  Datortomogrāfija

  Metastāzes prostatas vēža gadījumā visbiežāk izplatās pa limfātiskajiem ceļiem un ar asinsriti. Tāpēc prostatas vēža metastāzes bieži atrodamas arī limfmezglos. Limfātisko metastāžu noteikšanai visbiežāk tiek izmantota datortomogrāfija, taču ar šo metodi grūti ieraudzīt metastāzes limfmezglos, kas mazākas par 1 cm.

  Magnētiskā rezonanse

  Viena no izplatītākajām prostatas vēža izplatības diagnostikas metodēm ir magnētiskā rezonanse. Šī metode sniedz informāciju par vēža izplatību prostatā, par prostatas kapsulas cauraugšanu, par ieaugšanu sēklas pūslīšos, arī par iegurņa limfmezglu stāvokli.

  Pozitronu emisijas tomogrāfija (PET/CT)

  Saskaņā ar jaunākajiem pētījumiem, šobrīd efektīvākais un precīzākais prostatas vēža diagnostikas veids ir PET/CT izmeklējums izmantojot radiofarmaceitisko preparātu 68Ga-PSMA. Ar vienu pozitronu emisijas tomogrāfijas izmeklējumu iespējams atklāt metastāzes gan mīkstajos audos, gan kaulu sistēmā daudz precīzāk, salīdzinot ar citiem izmeklējumiem – datortomogrāfiju, magnētisko rezonansi un skeleta scintigrāfiju. Ar šo metodi var ieraudzīt metastāzes limfmezglos, kas ir mazākas par 5 mm. Ar PET/CT metodes palīdzību var ne tikai precīzi diagnosticēt audzēju, bet arī precīzi plānot turpmāko terapiju – noteikt, vai pacientam nepieciešama starošana vai hormonu terapija. Uzzināt vairāk.