Par PET/CT metodi

Dr. Marika Kalniņa, radioloģe-diagnoste, "MedVision" Medicīnas nodaļas vadītāja.
2016. gads Latvijas medicīnai ir vēsturisks – beidzot arī mums kļūst pieejama augstākās kvalitātes onkoloģisko, kā arī kardiovaskulāro, neiropsihiatrisko pacientu vizuālā diagnostika. Šīs metodes ieviešana paver jaunu lapaspusi Latvijas medicīnā, turklāt mūsdienīgā kvalitātē.

 • Pozitronu emisijas tomogrāfija būtiski ietekmē onkoloģisko pacientu ārstēšanas taktikas izvēli.
 • Plaši prospektīvi pētījumi parāda, ka pēc PET/CT pielietojuma 30–40% gadījumu mainās tālākā pacientu vadīšana.
 • PET/CT spēj agrīni noteikt staru terapijas un ķīmijterapijas efektivitāti, palīdz izvairīties no neefektīvu un dārgu ārstēšanas metožu lietošanas, tādējādi arī individualizējot ārstēšanu.

 • "Pozitronu emisijas tomogrāfija tagad arī Latvijā"
  Dr. Marikas Kalniņas raksts žurnālam "Medicus Bonus" par positronu emisijas tomogrāfijas metodi.
  Lasīt rakstu
  PET/CT tehnoloģija

  PET/ CT attēldiagnostika ir neinvazīva diagnostiska metode, kas nodrošina tomogrāfiskus attēlus.

  PET ir tomogrāfiska tehnika, kas trīs dimensijās mēra pozitronus emitējošā iezīmētā nesēja izplatību audos. PET ļauj neinvazīvi kvantitatīvi novērtēt bioķīmiskos un funkcionālos procesus.

  CT izmanto kombinēto rentgenstaru avotu un ap objektu rotējošo detektorsistēmu, kas ģenerē tomogrāfiskos attēlus. CT ļauj veikt ne tikai signāla novājināšanās korekciju, bet arī vizualizēt morfoloģiskās un anatomiskās struktūras ar augstu telpisko izšķirtspēju.

  Abu šo tehnoloģiju apvienojums (PET/CT iekārta) veido hibrīdattēlu, kas ļauj kvalitatīvi identificēt bojājumu lokalizāciju, izplatību un raksturu.

  PET/CT pieļauj secīgu abu izmeklējumu iegūšanu, nepārvietojot un nemainot pacienta pozīciju. Abas iegūtās datu kopas ir cieši kopā reģistrētas.

  PET/CT izmeklējums var ietvert dažāda veida CT skenēšanas variantus, atkarībā no CT raksturojošiem parametriem: starojuma devas un pielietojot (vai nē) orālo un/vai intravenozo kontrastvielu.

  Kāpēc PET/CT?

  PET/CT metodei onkoloģijā nav konkurentu, kas varētu līdzvērtīgi:

  - noteikt audzēju stadiju,

  - novērtēt audzēju dinamikā,

  - laicīgi diagnosticēt audzēja recidīvu,

  - noteikt terapijas efektivitāti.

  Radiofarmaceitiskie preparāti un to darbības mehānisms

  Radiofarmaceitiskā preparāta uzbūve

  PET/CT izmeklējumam ir nepieciešams radiofarmaceitiskie preparāti (RFP), kuri sastāv no

  izotopa (pozitronu emitētājs, kura koincidences signālus uztver detektors) + liganda (iesaistās specifiskā vielmaiņas procesā vai piesaistās specifiskam receptoram).

  Kas ir ciklotrons?

  RFP ražošanai ir nepieciešams ciklotrons. Ciklotrons ir lādētu daļiņu paātrinātājs (jonizējošā starojuma avots), kurā lādētās daļiņas tiek paātrinātas tām atrodoties spēcīgā magnētiskajā laukā.

  Pēc paātrināšanas daļiņas tiek izvadītas no ciklotrona pa vairākiem apstarošanas kanāliem, lai pēc tam, izmantojot papildus aprīkojumu, jonizējošo starojumu pielietotu dažādiem medicīnas, zinātnes un pētniecības, rūpniecības un izotopu iegūšanas mērķiem.

  Uz doto brīdi Baltijā vienīgais ciklotrons ir arī Latvijā – Nukleārās medicīnas centrā “MedVision”.

  RFP darbības mehānisms

  Pasaulē (arī centrā „Medvision”) visbiežāk izmantotais radioaktīvais nesējs ir ar 18F iezīmētais glikozes analogs fluorodeoksiglikoze (FDG).

  FDG ir glikozes analogs, kas uzkrājas dzīvās šūnās ar šūnu membrānas glikozes transporteru palīdzību un tad iekļaujas pirmajā normālās glikolīzes posmā. FDG akumulācija audos ir proporcionāla glikozes utilizācijas apjomam. Vairumam ļaundabīgo audzēju raksturīgs paaugstināts glikozes patēriņš, kas daļēji ir saistāms ar pārmērīgu GLUT glikozes transportera ekspresiju un paaugstinātu heksokināzes aktivitāti.

  paraugs1

  Radiofarmaceitiskie preparāti, ko izmanto "MedVision" ir

  - 18F-FDG – glikozes metabolisms onkoloģijā un neiroloģijā

  - 68Ga-PSMA – prostatas vēža diagnostika

  - 18F-choline – prostatas vēža diagnostika.

  Ilustratīvai informācijai!

  Novērtējiet PET/CT izmeklējuma rezultātā iegūtos augstas izšķirtspējas hibrīdattēlus pēc attēlos redzamajiem paraugiem:

  paraugs1

  Attēlā. Pacients ar limfomu, kur CT uzrāda tikai izmaiņas virs diafragmas (b), taču 18F-FDG PET/CT atrod izmaiņas arī zem diafragmas, kas maina slimības stadiju un tālāku ārstēšanas taktiku (a,c,d,e,).

  paraugs2

  Attēlā. Pacientam plaušu vēzis, kur CT vizualizē patoloģiskas izmaiņas kreisā plaušā, taču nevar diferencēt audzēja masu no atelektāzes (a). 18F-FDG PET skaidri uzrāda audzēja daļu izmainītajā audu zonā (b,c).